D38999/26LJ43SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ43SD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ43SD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Published :
Termination :
Crimp
Number of Positions :
43
Mount :
Free Hanging
Number of Pins :
43
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Stainless Steel
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
J
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
D
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Max Operating Temperature :
200°C
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Unshielded
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
D38999/26LJ43SD
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26LJ43SD Overview
D38999/26LJ43SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ43SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ43SD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER