D38999/26LJ43SD
Mfr.Part #
D38999/26LJ43SD
Description
CONN PLUG FMALE 43POS GOLD CRIMP
Max Operating Temperature :
200°C
Environment Resistant
Number of Pins :
43
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Positions :
43
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
D
Datasheets
D38999/26LJ43SD
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26LJ43SD Overview
D38999/26LJ43SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ43SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ43SD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER