D38999/26LJ43SC
Mfr.Part #
D38999/26LJ43SC
Description
CONN PLUG FMALE 43POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
43
Max Operating Temperature :
200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
C
Min Operating Temperature :
-65°C
Crimp
Number of Pins :
43
Datasheets
D38999/26LJ43SC
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26LJ43SC Overview
It comes in Plug, Female Sockets packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 43 pins.It's best to use it when the temperature is below 200°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Coupling Nut, Self Locking feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LJ43SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ43SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ43SC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER