D38999/26LJ43SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ43SB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ43SB
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
2006
Max Operating Temperature :
200°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Size - Insert :
25-43
Contact Plating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Stainless Steel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size, MIL :
J
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
43
Shielding :
Unshielded
Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
B
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/26LJ43SB
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26LJ43SB Overview
D38999/26LJ43SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ43SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ43SB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER