D38999/26LJ43SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ43SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Free Hanging
Orientation :
B
Ratings :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
43
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size, MIL :
J
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Silver
Shell Finish :
Nickel
Max Operating Temperature :
200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Min Operating Temperature :
-65°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
D38999/26LJ43SB
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26LJ43SB Overview
D38999/26LJ43SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ43SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ43SB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER