D38999/26LJ43SA
Mfr.Part #
D38999/26LJ43SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Max Operating Temperature :
200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
A
Published :
Datasheets
D38999/26LJ43SA
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26LJ43SA Overview
D38999/26LJ43SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ43SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ43SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER