D38999/26LJ43SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ43SA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ43SA
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
J
Shell Material :
Stainless Steel
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Positions :
43
Max Operating Temperature :
200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
25-43
Applications :
Aviation, Marine, Military
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Pins :
43
Packaging :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Published :
2006
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
A
Mount :
Free Hanging
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/26LJ43SA
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26LJ43SA Overview
D38999/26LJ43SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ43SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ43SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER