D38999/26LJ43PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ43PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Orientation :
N (Normal)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Number of Pins :
16
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Nickel
Mount :
Free Hanging
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size, MIL :
J
Applications :
Aviation, Marine, Military
Min Operating Temperature :
-65°C
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
43
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Stainless Steel
Max Operating Temperature :
200°C
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
D38999/26LJ43PN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26LJ43PN Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 16 pins are available.You should use it when it's below 200°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LJ43PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ43PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ43PN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER