D38999/26LJ43PN
Mfr.Part #
D38999/26LJ43PN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ43PN
Stock
118
In Stock :
118
Manufacturer :
Corsair
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Pins :
16
Shell Size - Insert :
25-43
Min Operating Temperature :
-65°C
Orientation :
N (Normal)
Published :
2006
Max Operating Temperature :
200°C
Datasheets
D38999/26LJ43PN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26LJ43PN Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 16 pins are available.You should use it when it's below 200°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LJ43PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ43PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ43PN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER