D38999/26LJ43PC
Mfr.Part #
D38999/26LJ43PC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ43PC
Manufacturer :
Corsair
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Max Operating Temperature :
200°C
Silver
Number of Pins :
16
Min Operating Temperature :
-65°C
Orientation :
C
Datasheets
D38999/26LJ43PC
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26LJ43PC Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 16 pins on the device.If the temperature is below 200°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Coupling Nut, Self Locking feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
D38999/26LJ43PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ43PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ43PC Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER