D38999/26LJ43PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ43PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
J
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Max Operating Temperature :
200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
43
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Applications :
Aviation, Marine, Military
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material :
Stainless Steel
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
16
Shell Finish :
Nickel
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/26LJ43PC
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26LJ43PC Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 16 pins on the device.If the temperature is below 200°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Coupling Nut, Self Locking feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
D38999/26LJ43PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ43PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ43PC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER