D38999/26LJ43PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ43PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Stainless Steel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Bulk
Color :
Silver
Shielding :
Unshielded
Max Operating Temperature :
200°C
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Contact Plating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
B
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size, MIL :
J
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
43
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
D38999/26LJ43PB
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26LJ43PB Overview
D38999/26LJ43PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ43PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ43PB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER