D38999/26LJ43JD
Mfr.Part #
D38999/26LJ43JD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ43JD
Manufacturer :
Corsair
Connector Type :
Plug Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Type :
Stainless Steel
Type :
For Female Sockets
Coupling Nut, Self Locking
Contact Size :
J
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Published :
Orientation :
D
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Datasheets
D38999/26LJ43JD
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26LJ43JD-LC Overview
This product is packaged in a Plug Housing carton.Free Hanging (In-Line) is the mounting type for the device.The product is packaged in a Bulk case.It's part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Several benefits are shared between this part and other For Female Sockets products.Operating this device ensures that Coupling Nut, Self Locking will remain unchanged.The device has 43 pins.
D38999/26LJ43JD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ43JD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ43JD-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER