D38999/26LJ43HN
Mfr.Part #
D38999/26LJ43HN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Max Operating Temperature :
200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
43
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/26LJ43HN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26LJ43HN Overview
This product is packaged in a Plug, Male Pins carton.Free Hanging (In-Line) is the mounting type for the device.The product is packaged in a Bulk case.It's part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.The device has 43 pins.Ideally, it should be used when the temperature is below 200°C.Temperature must be -65°C to operate this device.Many aspects of its Coupling Nut, Self Locking feature increase its effectiveness.Mounting of the part is based on Free Hanging.It runs at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LJ43HN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ43HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ43HN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER