D38999/26LJ43HD
Mfr.Part #
D38999/26LJ43HD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ43HD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
D
J
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Color :
Silver
Shielding :
Unshielded
Contact Plating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Stainless Steel
Max Operating Temperature :
200°C
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/26LJ43HD
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26LJ43HD Overview
The packaging contains Plug, Male Pins.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 43 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 200°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Coupling Nut, Self Locking feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
D38999/26LJ43HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ43HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ43HD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER