D38999/26LJ43HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ43HC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Fastening Type :
Threaded
Max Operating Temperature :
200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
J
Color :
Silver
Shell Material :
Stainless Steel
Number of Pins :
43
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Min Operating Temperature :
-65°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
43
Orientation :
C
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Plating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Datasheets
D38999/26LJ43HC
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26LJ43HC Overview
D38999/26LJ43HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ43HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ43HC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER