D38999/26LJ43HA
Mfr.Part #
D38999/26LJ43HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
A
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Number of Positions :
43
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Max Operating Temperature :
200°C
Number of Pins :
43
Datasheets
D38999/26LJ43HA
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26LJ43HA Overview
Packaging is Plug, Male Pins.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.It has 43 pins.Temperatures below 200°C are best for using it.There's a minimum temperature of -65°C for this device.With its Coupling Nut, Self Locking feature, it is more powerful in many ways.In this case, Free Hanging mounts the part.The device is operating at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LJ43HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ43HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ43HA Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER