D38999/26LJ37SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ37SN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ37SN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Stainless Steel
Shell Size, MIL :
J
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Color :
Silver
Contact Plating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
Male
Number of Positions :
37
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
Number of Pins :
37
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/26LJ37SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26LJ37SN Overview
This product is packaged in a Plug, Female Sockets box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It is equipped with 37 pins.Use it below 200°C.A minimum temperature of -65°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Coupling Nut, Self Locking makes it more powerful.By Free Hanging, the part is mounted.Operating temperature is set to -65°C~200°C.
D38999/26LJ37SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ37SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ37SN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER