D38999/26LJ37SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ37SD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Max Operating Temperature :
200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Finish :
Nickel
Termination :
Crimp
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Pins :
37
Published :
Shell Size, MIL :
J
Number of Positions :
37
Orientation :
D
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Stainless Steel
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Free Hanging
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Plating :
Gold
Datasheets
D38999/26LJ37SD
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26LJ37SD Overview
D38999/26LJ37SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ37SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ37SD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER