D38999/26LJ37SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ37SD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ37SD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Shielding :
Unshielded
Max Operating Temperature :
200°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
J
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
37
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Material :
Stainless Steel
Number of Pins :
37
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Orientation :
D
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Plating :
Gold
Datasheets
D38999/26LJ37SD
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26LJ37SD Overview
D38999/26LJ37SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ37SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ37SD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER