D38999/26LJ37SB
Mfr.Part #
D38999/26LJ37SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
D38999/26LJ37SB
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26LJ37SB Overview
It comes in Plug, Female Sockets packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 37 pins.It's best to use it when the temperature is below 200°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Coupling Nut, Self Locking feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -65°C~200°C Operating Temperature.