D38999/26LJ37SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ37SB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ37SB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Gender :
Male
Orientation :
B
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
Number of Pins :
37
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Max Operating Temperature :
200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Stainless Steel
Color :
Silver
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
37
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
J
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
D38999/26LJ37SB
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26LJ37SB Overview
It comes in Plug, Female Sockets packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 37 pins.It's best to use it when the temperature is below 200°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Coupling Nut, Self Locking feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LJ37SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ37SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ37SB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER