D38999/26LJ37SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ37SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Orientation :
A
Number of Pins :
37
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
37
Color :
Silver
Min Operating Temperature :
-65°C
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Plating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
Male
Shell Finish :
Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mount :
Free Hanging
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size, MIL :
J
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Max Operating Temperature :
200°C
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Published :
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
D38999/26LJ37SA
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26LJ37SA Overview
Packaging is in the form of Plug, Female Sockets.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 37 pins on the device.If the temperature is below 200°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Coupling Nut, Self Locking feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
D38999/26LJ37SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ37SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ37SA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER