D38999/26LJ37PN
Mfr.Part #
D38999/26LJ37PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Connector Type :
Plug, Male Pins
REACH SVHC :
No SVHC
Stainless Steel
Factory Lead Time :
16 Weeks
37
Number of Contacts :
Shell Size - Insert :
Gender :
Male
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
200°C
Datasheets
D38999/26LJ37PN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26LJ37PN Overview
D38999/26LJ37PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ37PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ37PN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER