D38999/26LJ37PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ37PD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Contact Plating :
Gold
Max Operating Temperature :
200°C
Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
J
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Finish :
Nickel
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Pins :
37
Min Operating Temperature :
-65°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
D
Shielding :
Unshielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
37
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/26LJ37PD
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26LJ37PD Overview
It comes in Plug, Male Pins packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 37 pins.It's best to use it when the temperature is below 200°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Coupling Nut, Self Locking feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LJ37PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ37PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ37PD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER