D38999/26LJ37PC
Mfr.Part #
D38999/26LJ37PC
Description
D38999/26LJ37PC
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
REACH SVHC :
No SVHC
Gender :
Male
Color :
Shielding :
Unshielded
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Orientation :
C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Nickel
Max Operating Temperature :
200°C
Termination :
Crimp
Number of Contacts :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Datasheets
D38999/26LJ37PC
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26LJ37PC Overview
D38999/26LJ37PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ37PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ37PC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER