D38999/26LJ37PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ37PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
37
Number of Contacts :
37
Min Operating Temperature :
-65°C
Fastening Type :
Threaded
Published :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Stainless Steel
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
J
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
C
Gender :
Male
Shell Finish :
Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Max Operating Temperature :
200°C
Datasheets
D38999/26LJ37PC
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26LJ37PC Overview
D38999/26LJ37PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ37PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ37PC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER