D38999/26LJ37PB
Mfr.Part #
D38999/26LJ37PB
Description
D38999/26LJ37PB
Circular Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
J
Number of Pins :
37
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Unshielded
Mount :
Free Hanging
Termination :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
37
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Color :
Orientation :
B
Max Operating Temperature :
200°C
Datasheets
D38999/26LJ37PB
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26LJ37PB Overview
It comes in Plug, Male Pins packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 37 pins.It's best to use it when the temperature is below 200°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Coupling Nut, Self Locking feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LJ37PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ37PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ37PB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER