D38999/26LJ37PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ37PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
J
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Silver
Termination :
Crimp
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Max Operating Temperature :
200°C
Mount :
Free Hanging
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Number of Pins :
37
Shell Material :
Stainless Steel
Orientation :
B
Shell Finish :
Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Gender :
Male
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shielding :
Unshielded
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
37
Connector Type :
Plug, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
D38999/26LJ37PB
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26LJ37PB Overview
It comes in Plug, Male Pins packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 37 pins.It's best to use it when the temperature is below 200°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Coupling Nut, Self Locking feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LJ37PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ37PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ37PB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER