D38999/26LJ37JB
Mfr.Part #
D38999/26LJ37JB
Description
D38999/26LJ37JB
Orientation :
B
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Stainless Steel
Contact Shape :
Circular
37
Contact Size :
16
Connector Type :
Plug Housing
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/26LJ37JB
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26LJ37JB-LC Overview
D38999/26LJ37JB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ37JB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ37JB-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER