D38999/26LJ37HN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ37HN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ37HN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Max Operating Temperature :
200°C
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Pins :
37
Mount :
Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Stainless Steel
Shielding :
Unshielded
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Finish :
Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
J
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
37
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/26LJ37HN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26LJ37HN Overview
Packaging is Plug, Male Pins.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.It has 37 pins.Temperatures below 200°C are best for using it.There's a minimum temperature of -65°C for this device.With its Coupling Nut, Self Locking feature, it is more powerful in many ways.In this case, Free Hanging mounts the part.The device is operating at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LJ37HN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ37HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ37HN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER