D38999/26LJ29SC
Mfr.Part #
D38999/26LJ29SC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ29SC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Silver
Orientation :
C
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Nickel
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Stainless Steel
Max Operating Temperature :
200°C
Termination :
Crimp
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
29
Shell Size, MIL :
J
Shielding :
Unshielded
Number of Pins :
29
Datasheets
D38999/26LJ29SC
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26LJ29SC Overview
Packaging is in the form of Plug, Female Sockets.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 29 pins on the device.If the temperature is below 200°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Coupling Nut, Self Locking feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
D38999/26LJ29SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ29SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ29SC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER