D38999/26LJ29PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ29PN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ29PN
Stock
200
In Stock :
200
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
2006
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Free Hanging
Number of Pins :
16
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Finish :
Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, MIL :
J
Shell Material :
Stainless Steel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Size - Insert :
25-29
Number of Positions :
29
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Unshielded
Max Operating Temperature :
200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
D38999/26LJ29PN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26LJ29PN Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 16 pins on the device.If the temperature is below 200°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Coupling Nut, Self Locking feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
D38999/26LJ29PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ29PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ29PN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER