D38999/26LJ29PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ29PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Max Operating Temperature :
200°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Number of Positions :
29
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
Number of Pins :
16
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size, MIL :
J
Shell Material :
Stainless Steel
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Nickel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/26LJ29PN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26LJ29PN Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 16 pins on the device.If the temperature is below 200°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Coupling Nut, Self Locking feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
D38999/26LJ29PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ29PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ29PN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER