D38999/26LJ29PD
Mfr.Part #
D38999/26LJ29PD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Shielding :
Unshielded
Threaded
Max Operating Temperature :
200°C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Plating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size, MIL :
J
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
D
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Silver
Ratings :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
D38999/26LJ29PD
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26LJ29PD Overview
The product is packaged in Plug, Male Pins.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A total of 29 pins are available on the device.When the temperature is below 200°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -65°C is required for this device.There are a number of advantages to its Coupling Nut, Self Locking feature.Part Free Hanging is mounted to the part.As a result, the device runs at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LJ29PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ29PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ29PD Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER