D38999/26LJ29PC
Mfr.Part #
D38999/26LJ29PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Shielding :
Unshielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
C
Shell Size - Insert :
Color :
29
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Male Pins
ROHS3 Compliant
Mount :
Free Hanging
Max Operating Temperature :
200°C
Ratings :
Datasheets
D38999/26LJ29PC
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26LJ29PC Overview
Currently, it is packaged in Plug, Male Pins.Mounting type Free Hanging (In-Line) is assigned to the device.Packaging the product involves using a Bulk case.Among the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it is one of the most popular.A device with a 29 pin configuration is equipped with the device.It works best at below 200°C.The device must be operated at a temperature of -65°C.A number of benefits can be derived from the Coupling Nut, Self Locking feature of this application.Free Hanging is the mounting point for the part.-65°C~200°C Operating Temperature is used by the device.
D38999/26LJ29PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ29PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ29PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER