D38999/26LJ29PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ29PC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ29PC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
J
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Pins :
29
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Stainless Steel
Orientation :
C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
29
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Max Operating Temperature :
200°C
Packaging :
Bulk
Published :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Mount :
Free Hanging
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Unshielded
Color :
Silver
Datasheets
D38999/26LJ29PC
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26LJ29PC Overview
Currently, it is packaged in Plug, Male Pins.Mounting type Free Hanging (In-Line) is assigned to the device.Packaging the product involves using a Bulk case.Among the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it is one of the most popular.A device with a 29 pin configuration is equipped with the device.It works best at below 200°C.The device must be operated at a temperature of -65°C.A number of benefits can be derived from the Coupling Nut, Self Locking feature of this application.Free Hanging is the mounting point for the part.-65°C~200°C Operating Temperature is used by the device.
D38999/26LJ29PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ29PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ29PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER