D38999/26LJ29PB
Mfr.Part #
D38999/26LJ29PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Stainless Steel
Mount :
Free Hanging
Orientation :
B
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Pins :
29
Color :
Silver
Termination :
29
Ratings :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Min Operating Temperature :
-65°C
J
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Finish - Mating :
Gold
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Unshielded
Max Operating Temperature :
200°C
Datasheets
D38999/26LJ29PB
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26LJ29PB Overview
D38999/26LJ29PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ29PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ29PB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER