D38999/26LJ29JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ29JD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ29JD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
29
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
16
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Stainless Steel
Housing Color :
Silver
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug Housing
Shell Finish :
Nickel
Number of Pins :
29
Shell Size, MIL :
J
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
Orientation :
D
Packaging :
Bulk
Published :
Contact Type :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/26LJ29JD
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26LJ29JD-LC Overview
This product is packaged in a Plug Housing cartonThis device's mounting type is Free Hanging (In-Line).It's packaged in a Bulk case.Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series product.It's got a lot of benefits in common with other For Female Sockets products.Maintaining Coupling Nut, Self Locking when operating is easy.You'll find 29 pins on the device.
D38999/26LJ29JD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ29JD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ29JD-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER