D38999/26LJ29HD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ29HD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
J
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Stainless Steel
Max Operating Temperature :
200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Pins :
29
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
29
Termination :
Crimp
Orientation :
D
Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Nickel
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/26LJ29HD
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26LJ29HD Overview
Packaging is Plug, Male Pins.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.It has 29 pins.Temperatures below 200°C are best for using it.There's a minimum temperature of -65°C for this device.With its Coupling Nut, Self Locking feature, it is more powerful in many ways.In this case, Free Hanging mounts the part.The device is operating at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LJ29HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ29HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ29HD Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER