D38999/26LJ24SDL
Mfr.Part #
D38999/26LJ24SDL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ24SDL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
24
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Plug Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size, MIL :
J
Number of Positions :
24
Shell Material :
Stainless Steel
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Nickel
Published :
Orientation :
D
Housing Color :
Silver
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Datasheets
D38999/26LJ24SDL
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26LJ24SD-LC Overview
Packaging is Plug Housing.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].By operating the device, Coupling Nut, Self Locking is maintained at all times.It has 24 pins.
D38999/26LJ24SD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ24SD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ24SD-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT