D38999/26LJ24SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ24SD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ24SD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
D
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Nickel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Stainless Steel
Max Operating Temperature :
200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
24
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Min Operating Temperature :
-65°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
J
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Silver
Number of Pins :
24
Mount :
Free Hanging
Datasheets
D38999/26LJ24SD
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26LJ24SD Overview
You'll get Plug, Female Sockets packages.A Free Hanging (In-Line) mounting type is specified for the device.A Bulk case is used for packaging.The product belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It has 24 pins on the back of the device.You should use it at a temperature below 200°C.Temperatures below -65°C are required for operation of this device.A number of aspects of its Coupling Nut, Self Locking feature make it more powerful.By Free Hanging it's mounted.In this case, the device runs at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LJ24SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ24SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ24SD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER