D38999/26LJ24SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ24SC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Free Hanging
Shielding :
Unshielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
24
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Number of Pins :
24
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
J
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Stainless Steel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Max Operating Temperature :
200°C
Shell Finish :
Nickel
Orientation :
C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Min Operating Temperature :
-65°C
Color :
Silver
Datasheets
D38999/26LJ24SC
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26LJ24SC Overview
Packaging is in the form of Plug, Female Sockets.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 24 pins on the device.If the temperature is below 200°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Coupling Nut, Self Locking feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
D38999/26LJ24SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ24SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ24SC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER