D38999/26LJ24SA
Mfr.Part #
D38999/26LJ24SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
A
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Max Operating Temperature :
200°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
D38999/26LJ24SA
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26LJ24SA Overview
D38999/26LJ24SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ24SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ24SA Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER