D38999/26LJ24PC
Mfr.Part #
D38999/26LJ24PC
Description
D38999/26LJ24PC
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
24
Termination :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Min Operating Temperature :
-65°C
Published :
Max Operating Temperature :
200°C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/26LJ24PC
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26LJ24PC Overview
D38999/26LJ24PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ24PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ24PC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER