D38999/26LJ24PBL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ24PBL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ24PBL
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
2006
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
24
Contact Size :
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Silver
Number of Pins :
24
Connector Type :
Plug Housing
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size - Insert :
25-24
Shell Finish :
Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
B
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
Shell Size, MIL :
J
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/26LJ24PBL
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26LJ24PB-LC Overview
It comes in Plug Housing packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Male Pins products.When operating, it is possible to ensure that Coupling Nut, Self Locking is maintained.The device is equipped with 24 pins.
D38999/26LJ24PB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ24PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ24PB-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT