D38999/26LJ24PAL
Mfr.Part #
D38999/26LJ24PAL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ24PAL
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Threaded
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
25-24
Connector Type :
Plug Housing
Shell Material :
Stainless Steel
Published :
2006
Contact Size :
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
24
Type :
For Male Pins
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Number of Pins :
24
Housing Color :
Datasheets
D38999/26LJ24PAL
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26LJ24PA-LC Overview
D38999/26LJ24PA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ24PA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ24PA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT