D38999/26LJ24HB
Mfr.Part #
D38999/26LJ24HB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ24HB
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
24
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Size - Insert :
25-24
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Pins :
24
Shielding :
Unshielded
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Threaded
Termination :
Crimp
Max Operating Temperature :
200°C
Shell Material :
Stainless Steel
Color :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
B
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Datasheets
D38999/26LJ24HB
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26LJ24HB Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 24 pins on the device.If the temperature is below 200°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Coupling Nut, Self Locking feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
D38999/26LJ24HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ24HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ24HB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER