D38999/26LJ19SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ19SD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
D
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
19
Shell Material :
Stainless Steel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Number of Pins :
19
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
J
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Color :
Silver
Max Operating Temperature :
200°C
Datasheets
D38999/26LJ19SD
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26LJ19SD Overview
Packaging for this item is Plug, Female Sockets.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 19 pins are available.You should use it when it's below 200°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LJ19SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ19SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ19SD Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER