D38999/26LJ19SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LJ19SC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LJ19SC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Stainless Steel
Mount :
Free Hanging
Shell Size, MIL :
J
Gender :
Male
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Bulk
Orientation :
C
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Crimp
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Color :
Silver
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Contacts :
19
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Nickel
Number of Positions :
19
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Max Operating Temperature :
200°C
Contact Plating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/26LJ19SC
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26LJ19SC Overview
D38999/26LJ19SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LJ19SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LJ19SC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER